ואהבת

נושא השיעור: הכנסת אורחים בסבר פנים יפות

כיתות ג’-ו’

מטרת השיעור:

התלמידים יבינו את החשיבות של הכנסת אורחים.

התלמידים יכירו את המושג “סבר פנים יפות” ויידעו להסביר אותו ולבצע.

התלמידים יבינו כיצד ניתן לגרום לאורח להרגיש רצוי ונוח.

פתיחה (10 דקות):

שאלה מנחה: מהי הכנסת אורחים בעיניכם?

מדוע חשוב לארח אורחים בצורה נעימה?

מה עושים בהכנסת אורחים?

דיון קצר: שיתוף של התלמידים בחוויות אישיות שלהם כאורחים או כמארחים.

גוף השיעור (25 דקות):

לימוד מהמקורות:

קריאת הקטע ממסכת אבות: “וֶהֱוֵי מְקַבֵּל אֶת כָּל הָאָדָם בְּסֵבֶר פָּנִים יָפוֹת”.

* הסבר: מהי המשמעות של “סבר פנים יפות”? מלשון סברא ‘רעיון’. מה השני חושב עלי.

* קריאת הקטע: “תַּרְגִּישׁ כְּמוֹ בַּבַּיִת” – זוֹ אֲמִירָה מְפוּרְסֶמֶת, כְּדֵי לָתֵת הַרְגָּשָׁה טוֹבָה וְנוֹחָה לָאוֹרֵחַ. הַמְּאָרֵחַ יִשְׁתַּדֵּל הַרְבֵּה מְאוֹד לְהַעֲנִיק לְאוֹרֵחַ יַחַס נוֹחַ וְהַרְגָּשָׁה נְעִימָה, כְּדֵי שֶׁיַּרְגִּישׁ רָצוּי וְאָהוּב.

דיון על הקטע:

כיצד גורמים לאורח להרגיש רצוי ואהוב? אילו דברים יכולים לגרום לאורח להרגיש בנוח?

מה לימדה אותנו המשנה? – שעיקר ותחילת הכנסת אורחים היא בסבר פנים יפות.

קריאת הלכה שניה:

אם אָדָם נוֹתֵן לַחֲבֵרוֹ מַתָּנוֹת טוֹבוֹת וּפָנָיו כְּעוּסוֹת – נֶחְשַׁב לוֹ כְּאִילּוּ לֹא נָתַן לוֹ כְּלוּם. אֲבָל הַמְּקַבֵּל אֶת חֲבֵרוֹ בְּסֵבֶר פָּנִים יָפוֹת, אַף אִם לֹא נָתַן לוֹ דָּבָר – נֶחְשַׁב כְּאִלּוּ נָתַן לוֹ כָּל מַתָּנוֹת הָעוֹלָם.

* דיון: מה מוסר ההשכל של הסיפור? מה חשוב יותר – לתת מתנות או לקבל בסבר פנים יפות?.

מה האורח מרוויח מזה שנתנו לו סבר פנים יפות?

המתקדמים: האם עדיף לקבל מתנה נשארת לאורך זמן בפנים נפולות, או שמקבלים את האורח בפנים יפות?

להזכיר לילדים שהם זוכרים איך חברים אירחו אותם ולכן הזיכרון והפנים היפות נשמרים גם לאורך זמן בצורה פנימית ומאפשרת יצירה של חברות אמת יותר מקבלת מתנה.

לדבר עם הקושי שלפעמים מארחים גם חברים שלא הכי שמחים או שזה לא תמיד הזמן המתאים עבורנו לשחק איתם. אבל זה לא אומר שלא צריך לחייך ולהראות להם פנים יפות.

אורח הוא אדם שאינו נמצא בסביבתו הטבעית ועל כן הוא זקוק לסיוע. בעבר היו ‘עוברי אורח’ ‘היו נודדים מעיר לעיר ומסתמכים על הסיוע והכנסת האורחים.

לציין כי בעדות שונות יש מנהגים שונים נימוסיים. קידת קידה, לחיצת יד, חיבוק, נשיקה על הלחי או הכתף. אפשר לשאול את התלמידים מה מקובל במשפחתם ובמסורתם. ולציין שיש הבדלים בנוהג בין משפחה לאדם זר ובין איש לאישה.

להסביר לתלמידים שעם הכוונה הטובה לקבל בסבר פנים יפות, יש מקום לשמור על צניעות ופרטיות במיוחד ביחס שבין המינים. וכשקורה מקרה שיש פער כגון שהאורח חושב שמקובל לחבק אך אין זה מקובל עבורך, שמורה לאדם הזכות להימנע מכך להתנצל להסביר ובמאור פנים ולהזמין את האורח לשבת. ואיך זה חוסר של קבלת האורח הסבר פנים יפות כי גם האורח צריך לכבד את המארח ולנהוג כמנהג המקום.

 

סיכום (10 דקות):

חזרה על עיקרי הדברים: הכנסת אורחים היא מצווה חשובה, ועיקרה הוא קבלת האורחים בסבר פנים יפות.

פעילות: יבחרו שני תלמידים שיגיעו האורחים ושני תלמידים שישמשו כמארחים וידגימו ‘סבר פנים יפות’.

הערות למורה:

* יש להתאים את השפה והתוכן לגיל התלמידים.

* חשוב לעודד את התלמידים להשתתף ולשתף את דעותיהם.

* אפשר לתת שיעורי בית: לבקש מהתלמידים לכתוב מקרה במהלך השבוע שהם קיבלו חבר והצליחו ליישם את הספר פנים יפות.

הלכות הכנסת אורחים

לג. “תַּרְגִּישׁ כְּמוֹ בַּבַּיִת” – זוֹ אֲמִירָה מְפוּרְסֶמֶת, כְּדֵי לָתֵת הַרְגָּשָׁה טוֹבָה וְנוֹחָה לָאוֹרֵחַ. הַמְּאָרֵחַ יִשְׁתַּדֵּל הַרְבֵּה מְאוֹד לְהַעֲנִיק לְאוֹרֵחַ יַחַס נוֹחַ וְהַרְגָּשָׁה נְעִימָה, כְּדֵי שֶׁיַּרְגִּישׁ רָצוּי וְאָהוּב.

לד. בְּסֵבֶר פָּנִים יָפוֹת– רַבִּי יִצְחָק אַבּוּהַב כּוֹתֵב בְּסִפְרוֹ מְנוֹרַת הַמָּאוֹר: עִיקָּר מִצְוַות הַכְנָסַת אוֹרְחִים הִיא לְקַבֵּל אוֹתָם בְּסֵבֶר פָּנִים יָפוֹת. וְכָךְ אָמְרוּ בְּמַסֶּכֶת אָבוֹת: “וֶהֱוֵי מְקַבֵּל אֶת כָּל הָאָדָם בְּסֵבֶר פָּנִים יָפוֹת”.

אם אָדָם נוֹתֵן לַחֲבֵרוֹ מַתָּנוֹת טוֹבוֹת וּפָנָיו כְּעוּסוֹת – נֶחְשַׁב לוֹ כְּאִילּוּ לֹא נָתַן לוֹ כְּלוּם. אֲבָל הַמְּקַבֵּל אֶת חֲבֵרוֹ בְּסֵבֶר פָּנִים יָפוֹת, אַף אִם לֹא נָתַן לוֹ דָּבָר – נֶחְשַׁב כְּאִלּוּ נָתַן לוֹ כָּל מַתָּנוֹת הָעוֹלָם.

הדרכה למורה להסביר מהו “סבר פנים יפות”:

  • הסבירו לתלמידים ש”סבר פנים יפות” פירושו לקבל אדם בחביבות, בנעימות ובמאור פנים . זה אומר להראות שמחה ורצון טוב בפגישה עם האחר. להתעניין בשלומו הכללי ולשאול מה עבר עליו היום.
    כדי להמחיש את המושג, אפשר להשתמש בדוגמאות הבאות:חיוך: הסבירו שחיוך הוא דרך פשוטה ויעילה להראות שמחה ורוגע . חיוך גורם לאדם השני להרגיש בנוח ובטוח.קשר עין: הסבירו שליצור קשר עין עם האדם השני מראה שאנחנו מקשיבים לו ומתעניינים בו . הימנעות מקשר עין עלולה להתפרש כחוסר עניין או זלזול.שפה חיובית: הסבירו שחשוב להשתמש במילים חיוביות ומעודדות כשמדברים עם אדם אחר . הימנעו מביקורת, טון דיבור שלילי או שפה פוגענית.הקשבה: הסבירו שהקשבה קשובה לדברי האחר מראה שאנחנו מכבדים אותו ומעריכים את דעתו . שאלו שאלות והגיבו לדבריו כדי להראות שאתם מעורבים בשיחה.

פעילות בבית

בצעו הגרלה כיתית בה כל חבר יזכה לארח שני חברים למשחק וארוחת ערב משותפת.

Image by crayon